Search

Faculty / Staff / Student Awards

Faculty / Staff / Student Awards

Academy of Teaching Scholars

The Academy of Teaching Scholar award is to nurture, recognize, and reward teaching excellence, evidence-based instruction, and scholarship in teaching and learning through faculty development, advocacy, collaboration, and innovation :
2000 : Eugene W. Stark

ACM Awards

The Association for Computing Machinery is an international learned society for computing. It was founded in 1947 and is the world's largest scientific and educational computing society. It is a not-for-profit professional membership group :
2016 : Omkant Pandey (CCS Test-of-Time Award)
2014 : Fusheng Wang
2013 : Michael Kifer ICLP 20-year Test of Time Award
2013 : Leo Bachmair (LICS TEST-OF-TIME Award)
2008 : Hong Qin (ACM Service Award)
2004 : Samir R. Das (Recognition of Service Award, ACM SIGMOBILE)
2002 : Michael Kifer (Test and Time Award by ACM Sigmod)
1999 : Michael Kifer (Test and Time Award by ACM Sigmod)
1999 : Annie Liu (ACM Service)
1998 : Arie Kaufman (ACM Service)

ACM Fellow

ACM Fellows Named For Computing Innovations That Are Advancing Technology In The Digital Age :
2011 : Joe Mitchell
2009 : Arie Kaufman
2000 : David Warren
1999 : Phil Lewis

Alco Foundation Engineering Research Achievement Award

The Alcoa Foundation Engineering Research Achievement Award recognizes faculty members who have accomplished outstanding research achievements :
1994 : Rance Cleaveland

Alfred P. Sloan Research Fellow

The Sloan Research Fellowships seek to stimulate fundamental research by early-career scientists and scholars of outstanding promise.  These two-year fellowships are awarded yearly to just over 100 researchers in recognition of distinguished performance and a unique potential. :
2015 : Michael Schatz
2001 : Hong Qin

ALP President Award

This award recognizes outstanding service to the Association for Logic Programming. To date, it has only been awarded to the Association's first President, Dave Warren, who served from 1996-2000. :
1996-2000 : Dave Warren

Apple Personal Computer Competition

In 1988, Apple held a paper-writing competition in which participants predicted what personal computers would be like in the year 2000. This award recognizes exceptional submissions, which were judged by the likes of Steve Wozniak, Alan Kay and Ray Bradbury. :
1988 : Steve Skiena

Best Paper Award

2015 : Aruna Balasubramanian Ubicomp 2015
2013 : Paul Fodor, Michael Kifer, International Rule Challenge, RuleML 2013
2011 : Scott Stoller Second International Conference on Runtime Verification
2009 : David Gu Gaheon Award: The Best Paper in International Journal of CAD/CAM
2009 : Jie Gao ACM Internet Measurement Conference (IMC) best paper award (with graduate student co-authors)
2007 : Samir R. Das ACM MobiSys (with graduate student co-authors)
2005 : Erez Zadok ACM Conference on Computer and Communications Security (Short Paper)
2005 : Scott Stoller Haifa Verification Conference
2005 : Erez Zadok ACM Symposium on Cluster Computing and the Grid
2004 : Hong Qin ACM Solid Modeling and Applications Symposium
1997 : Klause Meuller Visulization'97 Conference

David R. Smith Leading Scholar in Computer Science

2016-2020 : Michael Bender

David R. Smith Young Scholar in Computer Science

2016-2020 : Michael Ferdman

Department Award - Certificate of Appreciation

The Department of Computer Science gives out a Certificate of Appreciation to individuals who may not be directly affiliated with the Department, but nevertheless exemplify helpful service to our needs and goals. :
2014 : Dimitris Samaras
2010 : Jennifer Wong-Ma
2006 : Ahmad Esmaili
2006 : Alex Mohr
2006 : Rob Kelly
2006 : Scott Smolka

Department Award - Conributions to Undergraduate Education

2016 : Jennifer Wong

Department Award - Contributions to Graduate Education and Research

This award is given to a faculty member who has demonstrated continual support of the Graduate program. The award recognizes significant contributions to either the education or research of postgraduates. :
2012 : Michael Bender

Department Award - Excellence in Graduate Teaching

2016 : Nikolaos Nikiforakis

Department Award - Excellence in Graduate Teaching and Research

2016 : Jie Gao
2014 : Michael Ferdman
2012 : Rob Johnson
2006 : Hong Qin
2004 : Erez Zadok
2002 : Klaus Mueller
2000 : Michael Bender

Department Award - Excellence in Research

This award recognizes outstanding research done within the department. The recipient is chosen on the basis of the accolades and/or outside recognition given to their work. :
2016 : Yanhong Annie Liu
2014 : Samir Das
2014 : Michael Kifer
2012 : Jie Gao
2012 : Scott Smolka
2012 : Joseph Mitchell (AMS/CS)
2010 : David Gu
2010 : Radu Sion
2008 : I.V. Ramakrishnan
2006 : Erez Zadok
2006 : Tzi-cker Chiueh
2004 : Hong Qin
2002 : RC Sekar

Department Award - Excellence in Undergraduate Teaching

2014 : Paul Fodor
2012 : Jennifer Wong
2008 : Michael Tashbook
2006 : Michael Bender
2002 : Rob Kelly
2000 : Tom Cortina
2000 : Eugene W. Stark

Department Award - Faculty Service

This award is given to a faculty member who acts as an exemplary model for service to the department, university, and/or community. The award is for selfless acts of helping others and contributing to work that is not one’s own. :
2016 : Klaus Mueller
2014 : I.V. Ramakrishnan
2012 : C.R. Ramakrishnan (Meritorious Award)
2012 : Steve Skiena
2010 : Samir Das
2006 : Steve Skiena
2004 : RC Sekar
2002 : Michael Kifer
2000 : Leo Bachmair

Department Award - Undergraduate Education

This award is given to a faculty member who demonstrates excellence in the education of undergraduate students in CSE classes. The award recognizes student success and comprehension of the recipient's course material, and positive feedback. :
2016 : Paul Fodor
2014 : Richard McKenna
2012 : Leo Bachmair
2010 : Rob Johnson
2010 : Rob Kelly
2008 : Richard McKenna
2006 : Michael Bender

Department Lifetime Service Award

This award recognizes a series of contributions to the Department of Computer Science given constantly over the course of an individual’s entire career. :
2012 : David Warren

Distinguished Professor

Distinguished Faculty Rank programs encourage ongoing commitment to excellence, kindle intellectual vibrancy, elevate the standards of instruction and enrich contributions to public service. They demonstrate the State University’s pride and gratitude for the consummate professionalism, the groundbreaking scholarship, the exceptional instruction and the breadth and significance of service contributions of its faculty. :
2015 : Allen Tannenbaum (Distinguished Professor)
2009 : Steven Skiena (Distinguished Teaching Professor)
2004 : Arie Kaufman (Distinguished Professor)
2001 : Theo Pavlidis (Distinguished Professor)

Distinguished Teaching Professor

2009 : Steven Skiena

EDBT Test of Time Award

2016 : Fusheng Wang

EDUCOM Higher Education Software Award for Distinguished Mathematics Software

With this award, EDUCOM, a consortium of more than 500 colleges and universities committed to the improved quality of higher education software quality, seeks to identify and reward outstanding computer software and curricular innovations for undergraduate liberal arts subjects. :
1991 : Steve Skiena

Fullbright Scholar Fellowship Award

Named in honor of Senator Joseph William Fulbright, the Fulbright Scholar program was created in 1946 as a way to demonstrate mutual understanding and friendly appreciation for people of other countries. :
2002 : Steve Skiena
1987 : Tzi-Cker Chiueh

Google Faculty Research Awards

2017 : Francesco Orabona
2017 : Xiaojun Bi
2016 : Aruna Balasubramanian
2016 : Anshul Gandhi
2016 : Michael Ferdman
2016 : Min Hoai Nguyen
2016 : Nima Honarmand
2013 : Vyas Sekar

Honda Initiation Award

The Honda Initiation Grant was inaugurated by the Honda Motor Company in 1997 to reach out to the vast talent that exists in academic research communities. Every year, a selected group of winners are chosen from a large pool of applicants and given one- time funding to help make their conceptual ideas a reality. :
2000 : Hong Qin

IARP Fellow

Through fellowship, the International Association of Rehabilitation Professionals designates an individual who contributes to the development of the field through providing education, conducting research, publishing in professional journals/texts, and/or providing mentoring for other life care planners. :
1994 : Theo Pavlidis

IBM Faculty Award

The IBM Faculty Awards is a competitive worldwide program intended to foster collaboration between researchers at leading universities worldwide and those in IBM research, development and services organizations. They also seek to promote courseware and curriculum innovation to stimulate growth in disciplines and geographies that are strategic to IBM. :
2015 : Anshul Gandhi
2008 : Erez Zadok
2006 : Erez Zadok

IEEE Awards

Through its Awards Program, the Institute of Electrical and Electronics Engineers advances the interests of its members by recognizing their contributions in advancing the fields of interest to IEEE to the benefit of society. :
2016 : Klaus Mueller Computer Society Meritorious Service Certificate
2016 : Klaus Mueller Computer Society Golden Core Award
2012-2015 : Klaus Mueller
2009 : Scott Stoller (Community Service Award on Security & Privacy)
2004 : Arie Kaufman (LI Harold Wheeler)
2003 : Samir R. Das (Computer Society Distinguished Visitor)
2002 : Samir R. Das (Computer Society Distinguished Visitor)
2001 : Samir R. Das (Computer Society Distinguished Visitor)
2001 : Steve Skiena (Undergraduate Teaching Award)
1999 : Arie Kaufman (Computer Society Meritorious Service Award)
1996 : Arie Kaufman (Computer Society Gloden Core Member Award)
1995 : Arie Kaufman (Computer Society Outstanding Contribution Award)
1994 : Arie Kaufman (Computer Society Technical Committee on Computer Graphics, Chair)
1993 : Arie Kaufman (Computer Society Technical Committee on Computer Graphics, Chair)
1992 : Arie Kaufman (Computer Society Technical Committee on Computer Graphics, Chair)
1991 : Arie Kaufman (Computer Society Technical Committee on Computer Graphics, Chair)

IEEE Fellow

IEEE Fellow is a distinction reserved for select members of the Institute of Electrical and Electronics Engineers whose extraordinary accomplishments in any of the IEEE fields of interest are deemed fitting of this prestigious grade elevation. :
1999 : Theo Pavlidis (Lifetime fellow)
1998 : Arie Kaufman
1981 : Art Bernstein (Lifetime fellow)
1979 : Phil Lewis (Lifetime fellow)

IEEE Visualization Career Award

The IEEE Visualization & Graphics Technical Community (VGTC) gives this award in recognition of foundational research in the mathematical representation of data for visualization and for service to the community. :
2005 : Arie Kaufman

Imre Simon Test of Time Award

Presented at the Latin American Symposium on Theoretical Informatics (LATIN 2012), this award recognizes the paper deemed to be most influential from among all those published in LATIN at least ten years previously. 2012 was the first year that the award was given and selected from those papers published between 1992 and 2002. :
2012 : Michael Bender

Kieburtz Young Scholar in Computer Science

The Kieburtz Award was established in 2014 in memory of Richard Kieburtz, the founding chair of SBU’s Department of Computer Science. The Kieburtz Award is bestowed upon preeminent starting scholars in computer science in honor of Dr. Kieburtz’s passion for computer science education :
2014 : Donald Porter

King-Sun Fu Prize

In honor of the memory of Professor King-Sun Fu, the International Association of Pattern Recognition (IAPR) gives the biennial King-Sun Fu Prize to a living person in the recognition of an outstanding technical contribution to the field of pattern recognition. :
2001 : Theo Pavlidis

LI Technology Hall of Fame

The objective of the Long Island Technology Hall of Fame (LITHF) is to recognize, honor and preserve the contributions, accomplishments, and dedication of historical figures or current leaders in science or technology who have had, or are having, an impact on Long Island. :
2016 : Arie Kaufman and Joseph Marino - Most Innovative Patent Award
2013 : Arie Kaufman

LISTnet Lisa Award

2009 : Erez Zadok
2003 : Scott Smolka
2001 : Klaus Mueller
2000 : Arie Kaufman
1999 : Hong Qin
1999 : Arie Kaufman
1999 : Tzi-cker Chiueh
1999 : Dave Warren
1997 : Tzi-Cker Chiueh
1997 : Dave Warren
1997 : Arie Kaufman

MIT R&D 100 Award

2006 : Michael Bender

Morningside Gold Medal of Applied Mathematics

2013 : David Gu

NASA Turning Goals into Reality Award for Engineering Innovation

2003 : Scott Stoller

National Science Foundation CAREER Award

2016 : Jing Chen
2016 : Rezaul Chowdhury
2015 : Michael Ferdman
2015 : Leman Akoglu
2015 : Michael Ferdman
2014 : Phillipa Gill
2012 : Donald Porter
2011 : Tamara Berg
2011 : Luis Ortiz
2009 : Radu Sion
2006 : Jie Gao
2005 : David Gu
2002 : Erez Zadok
2002 : Radu Grosu
2001 : Klaus Mueller
1999 : CR Ramakrishnan
1999 : Scott Stoller
1998 : Samir Das
1996 : Hong Qin
1995 : Tzi-Cker Chiueh
1992 : Rance Cleveland (Young Investigator)
1991 : Steve Skiena (Initiation Award)

National Science Foundation EAGER Award

NSF Early-Concept Grant for Exploratory Research (EAGER);  The EAGER program supports exploratory work in its early stages that has the potential to transform research ideas or approaches :
2016 : Anshul Gandhi
2014 : Michael Ferdman
2013 : Samir Das
2012 : Annie Liu
2012 : Scott Stoller
2010 : Klaus Mueller
2010 : Hong Qin (Two awards)
2010 : Susan Brennan
2009 : Hong Qin

National Science Foundation HHC-Large

2008 - 2012 : IV Ramakrishnan, Susan E. Brennan

National Science Foundation ITR Award

2012 : Jie Gao (NeTS:Small)
2012 : Rezaul Chowdhury (AF:Medium)
2012 : Yeugen Borodin, IV Ramakrishnan (HCC:Small)
2012 : Michael Bender (AF:Small))
2012 : Tamara Berg (RI: Medium)
2012 : Donald Porter, Radu Sion (CSR: Medium)
2003 : Michael Bender, Susan Brennan, Hong Qin, Dimitris Samaras, Steve Skiena, Amanda Stent
2002 : CR Ramakrishnan, IV Ramakrishnan, RC Sekar, Scott Smolka, Scott Stoller, Phil Lewis
2001 : Michael Bender
2000 : Susan Brennan, Hong Qin

NSA Center of Excellence in Information Assurance Education Award

2002 : RC Sekar

Office of the Provost: Undergraduate Faculty Fellow

2013 : Paul Fodor, Richard McKenna

Plumer Fellow by St. Anne's College, Oxford University

2006 : Michael Kifer

PODS Best Newcomer Award

2006 : Michael Bender

Premier Inventor and Entrepreneur Award

2002 : Arie Kaufman

President's Award for Excellence in Scholarship and Creative Activities

2008 : Michael Kifer
2008 : Scott Smolka

Research Foundation Promising Inventor Awards

2005 : Rob Kelly
2004 : Radu Grosu
2004 : Klaus Mueller
2003 : Erez Zadok
2002 : RC Sekar

Sandia Labs Employee Award

2007 : Michael Bender

State of New York Innovative Research Award

2005 : Arie Kaufman

SUNY Career Center Spirit Award

2009 : Rob Kelly

SUNY Chancellors Award for Excellence in Faculty Service

The Chancellor's Awards for Excellence are SUNY-wide honors that acknowledge and provide recognition for consistently superior professional achievement and to encourage the ongoing pursuit of excellence. Through these awards, SUNY publicly proclaims its pride in the accomplishment of its instructional faculty, librarians and professional staff across its campuses :
2008 : Leo Bachmair
2006 : Steven Skiena
2004 : RC Sekar

SUNY Chancellors Award for Excellence in Scholarship & Creative Activities

2012 : Scott Stoller
2011 : R. Sekar
2011 : Klaus Mueller
2010 : Annie Liu
2009 : Scott A. Smolka
2008 : IV Ramakrishnan
2008 : Michael kifer

SUNY Chancellors Award for Excellence in Teaching

2015 : Michael Bender SUNY Chancellors Award
2008 : Erez Zadok
2000 : Steven Skiena
1999 : Michael Bender

SUNY Chancellors Research Recognition Award

2003 : Susan Brennan

SUNY Research and Scholarship Award

2006 : RC Sekar

US DoD Critical Infrastructure Protection & Information Assurance Fellows Award

2001 : RC Sekar

Young Investigator Award

2013 : Leman Akoglu (Army Research Office)
2002 : Scott Stoller (Office of Naval Research)
1992 : Steve Skiena (Office of Naval Research)
1992 : Rance Cleveland (Office of Naval Research)

Administrative Staff Service Award

2016 : Christine Cesaria

Career Center Staff Partner

2015 : Christine Cesaria Stony Brook University Career Center

Certificate of Appreciation

2016 : Brian Tria
2014 : Cynthia Scalzo
2012 : Diane Cerullo
2010 : Vibha Mullick
2008 : Dolores Ambrose
2006 : Edwina Osmanski
2004 : Anne Kilarjian

Meritorious Administration Staff Service Award

2012 : Kathy Germana

Meritorious Systems Staff Service Award

2014 : Peter Ruland
2012 : Ken Gladky
2010 : Ashwin Nagrani

New Computer Science Building Recognition Award

2016 : Kathy Germana
2016 : Ken Gladky

Presidents Award for Excellence in Professional Service

2009 : Bin Zhang
2008 : Bin Zhang
2008 : Ashwin Nagrani
2006 : Bin Zhang
2004 : Brian Tria

Special Service Award

2014 : Ken Gladky
2014 : Kathy Germana

Systems Staff Service Award

2016 : David Cajigas
2014 : Michael Delgrosso
2014 : Vibha Mullick
2012 : Peter Ruland

Alumni Association's Larry Roher Entrepreneurial Achievement Award

2010 : Ibtisam U. Haque
2009 : Ibtisam U. Haque

Best Paper Award

2012 : Muhammad Asiful Islam ICLP'
2012 : Faisal Ahmed W4A'
2007 : Mikhail Bautin, Sol Lederer, Shengying Li, Eun Ju Nam, Anand Prabhu Subramanian GRC'
2006 : Andrew Mehler, Neophytos Neophytou, Tom Rothamel, Rik Sarkar, Rick Spillane, Wei Xu, Fuxiang Yu GRC'
2005 : Daniel Du Varney, Umesh Kumar, Eli Packer, Wei Xu, Pei Ye GRC'

Best TA

2011 : Moussa Ehsan, Polina Kuznetsova, Samuel McCauley
2010 : Moussa Ehsan, Polina Kuznetsova, Samuel McCauley
2010 : Teresa Johnson, Spyros Hadjichristodoulou
2009 : Teresa Johnson, Spyros Hadjichristodoulou
2009 : Jonathan Brandvein
2008 : Jonathan Brandvein
2008 : Xin Zhao, Giordno Fusco
2007 : Xin Zhao, Giordno Fusco
2007 : George Iordach, Ashish Lohia, Kaloian Petkov
2006 : Yevgen Borodin, Nadeem Ahmed Syed
2005 : Kyle Hegeman, Sol M. Lederer, Charles Wright

Catacosinos Fellowship

2016 : Chia-Che Tsai, Andrii Soviak, Chien-Chun Ni
2015 : Bryan Perozzi
2015 : Hau Chan Fellowship award of $5,000
2015 : Vikas Ashok Fellowship award of $5,000
2010 : Jean Honorio, Tingbo Hou

Chairman's Award for Outstanding Academic Performance

2013 : Joshua Belanich, Nicholas Kelman, Kyle O'Connor, B. Roy Kim, Michael James Lapine, Christopher Payne, Nolan Donoghue, Abraham Rabinowitz, Taner Mollaoglu

Computer Science Chairman Fellowship

2013 : Mohammad Amin, Ankit Arya, Syed Masum Billah, ShengHsun Cho, Xiao Cui, Tiantian Gao, Huanzhong Huang, Jian Jiang, Hyungjoon Koo, Kin Sum Liu, Avimanyu Mukhopadhyay, Vasudevan Nagendra
2013 : Amit Arya, Ayon Chakraborty, Ming Chen, Ryan Courtney, Pramod Ganapathi, Vikas Ganjigunte Ashok, Anupam Gogar, Bhushan Jain, Feifei Ji, Jun Seok Kang, Omar Khazamov
2012 : Michael Watts, Rositsa Abrasheva, Yanjie Li, Sarah Llewelyn
2010 : Daniel Sugarman, Chen-Ping Yu
2009 : Daniel Sugarman, Chen-Ping Yu
2008 : Justin Adams, Rasheda Ahmed, Stephen Bailey-Assam, John Baker, Michael Fiero, Sergey Kudria, Mark Larsen
2008 : Shraddha Prabhu, Aditya Sureka, Vasily Tarasov, Christopher Widak, Anthony Kanevsky
2007 : Justin Adams, Rasheda Ahmed, Stephen Bailey-Assam, John Baker, Michael Fiero
2007 : Sergey Kudria, Mark Larsen, Shraddha Prabhu, Aditya Sureka, Vasily Tarasov, Christopher Widak, Anthony Kanevsky

Computer Science Fellowship

2012 : Ming Ma, Seyedkoosha Mirhosseini, Shebuti Rayana, Xuetian Weng, Yang Zhan, Dongli Zhang, Varun Agrawal, Chen Chen, Jiaxin Ding, Ruonan Hao, Muhammad Hassan, Mohamman Javanmard, Tzu-Wen Lee, Wei Liu
2011 : Amit Arya, Ayon Chakraborty, Ming Chen, Ryan Courtney, Pramod Ganapathi, Vikas Ganjigunte Ashok, Anupam Gogar, Bhushan Jain, Feifei Ji, Jun Seok Kang, Omar Khazamov
2011 : Mohammadhadi Kiapour, Salman Mahmood, Michail Misyrlis, Sean Munson, Chien-Chun Ni, Li Niu, Jihoon Ryoo, Vishal Sharma, Andrii Soviak, Chia-che Tsai, Junxing Yang
2010 : Rami Al-Rfou, Yanqing Chen, Lei Fan, Sungsoo Ha, Md. Ariful Islam, Polina Kuznetsova, Daiping Liu, Saad Nadeem, Rishab Nithyanand
2010 : Ji Hwan Park, Puripant Ruchikachorn, Zhengyu Su, Laszlo Szekers, Bing Wang, Tomas Yago Vicente, Yeasmin Rukhsana
2010 : Amit Arya, Ayon Chakraborty, Ming Chen, Ryan Courtney, Pramod Ganapathi, Vikas Ganjigunte Ashok, Anupam Gogar, Bhushan Jain, Feifei Ji, Jun Seok Kang, Omar Khazamov
2009 : Ji Hwan Park, Puripant Ruchikachorn, Zhengyu Su, Laszlo Szekers, Bing Wang, Tomas Yago Vicente, Yeasmin Rukhsana

Computer Science Honors Program Scholarship

2013 : Helen Xu

Enhanced Computer Science Fellowship

2010 : Ritwik Bose, Hau Chan, Richard DeFrancisco, Moussa Ehsan, William Jannen, Samuel McCauley, Jiemin Zeng
2009 : Ritwik Bose, Hau Chan, Richard DeFrancisco, Moussa Ehsan, William Jannen, Samuel McCauley, Jiemin Zeng

Excellence in Graduate Student Research

2013 : Pramod Ganapathi, William Jannen Best Poster
2013 : Rami Ai Rfou Most Impressive Work
2013 : Tom Biegner, Ming Chen Best Presentation
2011 : Utpal Kumar Paul The Best Poster Presentation
2011 : Zhiyuan Zhang The Best Presentation
2011 : Niranjan Hasabnis The Best Presentation
2011 : Girish Kulkarni The Most Impressive Work
2011 : William Jannen A First Year Student
2007 : Yevgen Borodin, Jalal Mahmud

Fulbright Fellowship

2013 : Samuel Louvan
2012 : Luis Chiang
2005 : Naveed Akberali
2004 : Naveed Akberali

Graduate Council Fellowship

2011 : Peter Thomas Williams
2010 : Peter Thomas Williams
2009 : Peter Thomas Williams
2008 : Peter Thomas Williams
2007 : Peter Thomas Williams
2006 : Peter Thomas Williams

Graduate School Fellowship

2012 : Rositsa Abrasheva , Yanjie Li , Wei Liu
2011 : Ryan Courtney, Conor Fitzsimons, Golnaz Ghasemiesfeh, Levgeniia Gutenko, sean Munson, Bryan Perozzi, Richard Yao
2010 : Ryan Courtney, Conor Fitzsimons, Golnaz Ghasemiesfeh, Levgeniia Gutenko, sean Munson, Bryan Perozzi, Richard Yao

IBM Fellowship

2015 : Bhushan Jain
2014 : Bhushan Jain
2013 : Zhiyuan Zhang
2012 : Vasily Tarasov
2011 : Vasily Tarasov

Lab Cup

2013 : Data Science Lab
2011 : Applied Logic Laboratory

NASA Fellowship

2012 : Richard DeFrancisco

Outstanding TA

2007 : Qian Chen, Irina Golub, Mauricio Maurer, Diane Napolitano, Xiang Xu
2006 : Munyaradzi Arnold Chiwara, Michael Hart, Mohammad Sajjad Hossain, Seung Joon Park
2005 : Brian Black, Jiawa Chen, Huijia Lin, Shibiao Lin, Wenxin Song, Anand Prabhu Subramanian, Alok Satish Tongaonkar, Hui Wan

Pieper Fellowship

2012 : Sarah Llewelyn
2007 : Joseph Marino
2006 : Joseph Marino

Pieper Merit Award

2011 : Bryan Perozzi
2010 : Bryan Perozzi

President's Award to Distinguished Doctoral Students

2010 : Yevgen Borodin

Presidential Fellowship

2010 : John Baker, Jeffrey Borden, Yury Puzis
2009 : John Baker, Jeffrey Borden, Yury Puzis
2008 : John Baker, Jeffrey Borden, Yury Puzis
2007 : John Baker, Jeffrey Borden, Yury Puzis
2007 : Xiaohan Zhang, Michael Hart, Barbara Mucha
2006 : Xiaohan Zhang, Michael Hart, Barbara Mucha
2005 : Sandra Tinta, Manuel Rivera-Jimenez
2004 : Sandra Tinta, Manuel Rivera-Jimenez

Renaissance Fellowship

2013 : Shikha Singh
2012 : Michael Watts
2011 : Vicente Ordonez
2011 : Mirza Basim Baig, Yaroslav Markov
2010 : Vicente Ordonez
2010 : Seyed Fayazbakhsh, Ming Zhong
2010 : Jeffrey Borden, Yury Puzis
2010 : Mirza Basim Baig, Yaroslav Markov
2009 : Vicente Ordonez
2009 : Seyed Fayazbakhsh, Ming Zhong
2009 : Jeffrey Borden, Yury Puzis
2008 : Jeffrey Borden, Yury Puzis
2008 : Michael True
2007 : Jeffrey Borden, Yury Puzis
2007 : Michael True
2006 : Michael True
2005 : Michael True

Robert A. Schwartz Scholarship

2013 : Allison Carmen Ng
2012 : Allison Carmen Ng
2008 : Christopher Sorto
2007 : Christopher Sorto
2005 : Sandra Tinta
2004 : Sandra Tinta

TA Recognition

2011 : Saad Nadeem, Bing Wang, John Absood AY 10-11

Top Graduate Students

2012 : Jean Honorio, Hau Chan
2011 : Jean Honorio, Hau Chan

Turner Fellowship

2008 : John Baker, Jeffrey Borden, Yury Puzis
2007 : John Baker, Jeffrey Borden, Yury Puzis
2005 : Sandra Tinta
2004 : Sandra Tinta

University Fellowship

2013 : Zhen Cao, Sreerupa Chatterjee, Max Curran, Veronica Lynn, Suwen Zhu

Yahoo Key Scientific Challenges Award

2012 : Vicente Ordonez